• Yayın Tarihi /2015
  • Plak Şirketi /İber Prodüksiyon
  • Format /Digital / CD

Parçaları Dinleyin

Albüm Hakkında

Bu yazıyı okuduğunuza göre nefes alıyor, nefes alamamanın ne demek olduğunu düşünmeden yaşıyorsunuzdur. Saniyeler içerisinde kaybedilen yaşamların coğrafyasından çok dışında olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü yaşamın karşıtlıkların birlikteliğinden ibaret olduğunu fark etmiyorsunuzdur.

Her şey karşıtlığıyla var olur. İyi kötüyle, güzel çirkinle, yakın uzakla, yaşam ölümle… Ancak ilginç olan, kimi zaman ölümün ölümsüzlük amacı taşımasıdır. Başka bir deyişle, ölümden duyulan üzüntünün, yitirilen insanın yaşama katkısının, insanların yüreklerinde yarattığı boşluğun dillendirilerek, ölümü yenme çabasında gizlidir, ölümsüzlük amacı. Bu yönüyle düşünüldüğünde, ölümle gelen ölümsüzlüğün yarattığı en önemli alandır ağıtlar.

İber Müzik Yapım, savaşların kadınlar üzerindeki etkilerini ağıtlar üzerinden sunan bir albüme imza attı. Metin Günaydın tarafından hazırlanan “Savaş Kadınları” albümünde, Anadolu coğrafyasıyla direkt ve dolaylı bağlantısı olan kimi olayların ardından yakılan ağıtlara yer verildi. Anadolu söz konusu olduğunda, Yaşar Kemal’in deyimiyle, “rengârenk bir çiçek bahçesi olan ve kendi kokularını yaymaları gerekliliğinden” hareketle, Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Arap, Laz, Ladino, Ahbaz, Gürcü, Adige, Zaza ve Roman ağıtları albümdeki yerlerini aldı.

Savaşların yarattığı onulmaz yaralar karşısında, geride kalanlar; ağıtlarıyla, ninnileriyle kendilerinden sonraki nesillere, kendi kimliklerini bulma konusunda bir fikir vermeye çalışırlar. Bu amaçla kimi zaman barış içeriği öne çıkar, kimi zaman hınç, öfke ve intikam, çoğu zaman ise bir kabullenememe ve çaresizlik…

Bu projenin amacı, yaşadığımız coğrafya ile ülkemizin dört yanını çeviren savaşlarda en fazla etkilenen kadınlara ve dolaylı olarak çocuklara dikkat çekmektir. Aslında, tarihte yaşanmış ve bir daha da asla yaşanması istenmeyecek olumsuzlukların yarattığı tahribata bakarak, bir savaş karşıtlığı yaratmaktır.

Müzik yönetmenliğini Barış Güney’in yaptığı “Savaş Kadınları”nda, ağıtlar, Selda Öztürk, Fehmiye Çelik, Tatyana Bostan, Adile Yadırgı, Janet Esim, Dalepe Nena, Hava Karadaş, Rabia Betül Güler, Gülten Benli, Rahşan Erdoğan Yılmaz, Gülseven Medar ve İclal Şirvan tarafından okundu.

Dünyanın dört yanında süren savaşların varlığını düşünerek insanların, karşılaştıkları olaylar karşısındaki önceliklerini bir daha göz önüne almaları gerekiyor. Bir geminin batışında, önce kadınlar ve çocuklar düşüncesini taşıyanlar, savaşlar gündeme geldiğinde de, “önce kadınlar ve çocuklar” demelidirler. Ama öldürmek için değil, kurtarmak için… Geleceğe güler yüzle bakan barış çocuklarının, annelerinin şefkatli kollarında korkusuzca büyüyeceği günlerin geleceğine duyulan umudun tükenmemesi dileğiyle…